spływ kajakowy Rospudą spływ blizną kamping w Atenach plaża nad Blizną

Strona 1 z 2  > >>

SPŁYWY KAJAKOWE

 

Nadchodzi nowy sezon kajakowy 2023.Oferujemy Panstwu kajaki polietylenowe w których będziecie czuli sie wygodnie i bezpiecznie.Posiadają one wyprofilowane , wygodne  siedziska,są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są stabilne ,bezpieczne o dobrych właściwościach nautycznych.Do tego wiosła aluminiowe z piórami z polietylenu to dodatkowy atut spływu Rospudą,Blizną,Marychą czy Czarną Hańczą.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

12.03.2023
Więcej >
Rospuda, Czarna Hancza, Blizna

SERDECZINE 

ZAPRASZAMY 

04.03.2014
Więcej >
Kompleks Turystyczny Ateny
Ewa i Bogusław Korzun
Ateny 121
16-304 Nowinka
tel. 606-507-617
atenyblizno@wp.pl

Czarna Hańcza-spływy kajakowe

Spływy kajakowe Czarna Hańcza - spływ łatwy, w przeważającej części wiedzie przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej przeplatane łąkami, w których rzeka tworzy malownicze zakola.

Spływ można rozpocząć od jez. Wigry (miejscowości Bryzgiel), wodowanie przy ogólnodostępnej plaży w środku miejscowości,jednak większośc kajakarzy rezygnuje z płynięcia jeziorem z uwagi na częste  silne wiatry i fale.Trzymając się prawego brzegu ,dopłyniemy do półwyspu na którym znajduje sie Klasztor Pokamedulski.Jeziorem  Wigry mamy do przepłynięci około 10 km, dalej płyniemy Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim, jeziorami; Mikaszewo, Orle, Krzywe, Paniewo, Studzieniczne, Białe, Necko. Splyw można zakończyć w Augustowie skąd odbieramy kajakarzy do naszej bazy w Atenach lub pokonujemy jez. Rospuda i wpływamy w rzekę Rospuda po kilkuset metrach skręcamy w prawo wpływając w rzekę Bliznę,[trudna rzeka do pokonania szczegulnie przy niskim stanie wody, dużo przenosek, tamy bobrów,powalone drzewa ]. Czas trwania spływu od 7 do 9 dni - zależy od możliwości spływowiczów. Start z jez. Wigry do Aten ok. 120 km.

 

Dzień1

jez. Wigry -Maćkowa Ruda

Spływ zaczyna się w miejscowości Bryzgiel od jeziora Wigry ( lub od Starego Folwarku). Większą część tego odcinka stanowi jezioro Wigry ( 10 km), położonego w Wigierskim Parku Narodowym. Płynąc nim warto zatrzymać się i odwiedzić pokamedulski zespół klasztorny w miejscowości Wigry. Po przepłynięciu jeziora dopływa się do niewielkiego jeziorka Postaw, a następnie szlak prowadzi już Czarną Hańczą. Ten 13 km etap z krótkimi odcinkami leśnymi i podmokłymi terenami kończy się w Maćkowej Rudzie.

 

Dzień 2

Maćkowa Ruda - Frącki (stanica wodna)

Czarna Hańcza od Maćkowej Rudy aż do Wysokiego Mostu płynie szerokim korytem. Po drodze znajduje się wiele pięknych miejsc na odpoczynek i kąpiel. Ta łatwa choć kręta trasa uznawana jest za jeden z najciekawszych odcinków ze względu na walory widokowe. Płynie się nią około 5 godzin ( ok. 18 km)


Dzień 3

Frącki - Dworczysko


Na tym etapie nurt Hańczy jest szybszy, a piaszczyste dno zachęca do orzeżwiających kąpieli. Rzeka ma liczne zakręty i meandruje między polami i ląkami. Z tego względu odcinek uważany jest za trudniejszy. Od miejscowości Okółek brzegi rzeki nie porastają drzewami i inną wysoką roślinnością. Dlatego w bezchmurne dni trzeba mieć pod ręką krem do opalania i okrycie głowy. Jest to jeden z krótszych odcinków ( ok. 13 km).


Dzień 4 

 Dworczysko - Mikaszówka


Jest to ostatni etap po rzece Czarna Hańcza. Leśny, malowiniczy odcinek z nielicznymi, powalonymi drzewami stanowi dodatkową atrakcję. Przez wartki nurt rzeki, wioseł używamy tylko do skręcania. Ostatnie dwa kilometry tego odcinka płyniemy Kanałem Augustowskim. Pokonujemy na nim dwie śluzy: Sosnówek i Mikaszówkę (nowo wyremontowanych). Śluzowanie podniesie kajakarzy o około 5 metrów wyżej niż poziom wody Hańczy. Trasa liczy ok. 12km.


 Dzień 5

Mikaszówka - Płaska

 

Na tym odcinku znajdują się dwie śluzy: Perkuć i dwukomorową- Paniewo. Po przebyciu obu śluz znajdujemy się 9 m wyżej. Odcinek ten to Kanał Augustowski. Na trasie znajdują się liczne punkty gastronomiczne, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.


 Dzień 6

Płaska - Swoboda

 

Odcinek kanału jest spokojny i malowniczy. Po drodze znajduje się ujście Suchej Rzeczki. W typ etapie spływu znajduje się najdłuższy prosty odcinek- Kanał Czrnobrodzki. Najatrakcyjniejsze pola namiotowe- przy jeziorze Studzieniczna.


 Dzień 7

Swoboda - Augustów (Goła Zośka)

 

Trasa prowadzi przez trzy jeziora: Studzieniczna, Jezioro Białe i Necko. Ostatnia żluza Przewięż- podniesienie o ok 1m. Na brzegach jezior znajdują się sprzyjające kąpieli plaże. Koniec spływu to tzw. Goła Zośka - pole namiotowe.


Koniec przygody!!!