spływ kajakowy Rospudą spływ blizną kamping w Atenach plaża nad Blizną

Strona 1 z 2  > >>

SPŁYWY KAJAKOWE

 

Nadchodzi nowy sezon kajakowy 2018.Proponujemy Panstwu kajaki polietylenowe w których spływ będzie prawdziwą przyjemnością.Posiadają one wygodne składane siedziska,są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne są stabilne ,bezpieczne o dobrych właściwościach nautycznych.Do tego wiosła aluminiowe z piórami z polietylenu to dodatkowy atut spływu Rospudą,Blizną,Marychą czy Czarną Hańczą.

23.03.2018
Więcej >
Rospuda, Czarna Hancza, Blizna

SERDECZINE 

ZAPRASZAMY 

04.03.2014
Więcej >
Kompleks Turystyczny Ateny
Ewa i Bogusław Korzun
Ateny 121
16-304 Nowinka
tel. 606-507-617
atenyblizno@wp.pl

Spływy kajakowe Rospuda

Spływy kajakowe Rospuda - bardzo ciekawa trasa spływu z uwagi na różnorodny charakter rzeki ,trasa wiedzie przez malownicze tereny pagórkowate, Puszczę Augustowską, tereny łąkowo - bagienne. Miejscami rzeka przypomina rzekę górską z szybkim nurtem , powalonymi drzewami i kamienistym dnem. W początkowy biegu rzeka jest bardzo wąska , łączy szereg jezior począwsz od jez. Rospuda i dalej; Kamienne Długie, Filipowskie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Bolesty i jez. Rospuda. Płynąc Rospudą możemy odbić w lewo i skręcamy w rzekę Bliznę, w ten sposob przedłużamy spływ o kolejne dwa dni [dość ciężkie]. Calą trasę można pokonać w ciągu 5 -7 dni, dlugość trasy liczy około 105 km.

 

1 dzień 

jezioro Garbaś -Kotowina-13 km

czas płynięcia około 5-6 godzin. Spotykamy się na naszym polu namiotowym w miejscowości Ateny , skąd wyruszamy na miejsce startu ( północny brzeg jeż. Garbaś) dotarcie na miejsce startu. Spływamy jeziorem a następnie bystrym i pięknym odcinkiem Rospudy , pierwszy nocleg spędzamy na malowniczo położonym polu namiotowym przy gospodarstwie agroturystycznym w Kotowinie. Piękne i spokojne miejsce, możliwy nocleg pod dachem i skorzystanie z prysznica ( za opłatą). Zakupy możemy uzupełnić w miejscowości Bakałarzewo.

 

2 dzień 

Kotowina - Małe Raczki -12 km

czas płynięcia około 5,5 godziny. Pobudka, śniadanie, spakowanie biwaku i wyruszamy na trasę spływu. Jest to jeden z trudniejszych odcinków spływu. Mamy do pokonania odcinek do stanicy wodnej w Małych Raczkach. W tym miejscu należy przenieść kajaki z powodu spiętrzenia wody.  Możemy zrobić zakupy oraz zamówić posiłek w barze. Biwakujemy na polu namiotowym nad rzeką w prywatnej stanicy.

 

3 dzień 

Małe Raczki -Święte Miejsce -14 km

czas płynięcia 5 godzin. Pobudka, śniadanie, uprzątniencie biwaku i ruszamy na najbardziej urokliwy odcinek Rospudy, który w całości płynie przez Puszczę Augustowską. W Dowspudzie możemy zwiedzić ruiy zamku pałacu Paca-pozostała tylko brama. Biwakujemy na dzikim polu namiotowym a właściwie łące w Uroczysku Święte Miejsce. Na tym odcinku występują przeszkody w postaci powalonych drzew i kamieni wystających ponad poziom rzeki. Zakupy możemy uzupełnić zatrzymując się pod mostem drogowym w miejscowości Raczki -około 300 m jadąc pod górę znajdują sie sklepy spożywcze.

 

4 dzień

Swięte Miejsce -Augustów 19 km

czas płynięcia 6,5 godziny. Ostatni etap spływu, pobudka, przygotowanie śniadania zwinięcie biwaku i ruszamy na odcinek bez przenosek i stałych przeszkód. Rzeka płynie przez zarośniete trzcinami brzegi, stopniowo się poszeża i na wysokości Augustowa wpada do jeziora Rospuda Augustowska , które łączy się z jeziorem Necko.

 

Splyw możemy zakończyć na polu namiotowym Goła Zośka lub przedłużyć o dwa dni pokonując rzekę Bliznę. Z Gołej Zośki zabieramy kajakorzy na nasze pole namiotowe w Atenach lub odwozimy na dworzec PKP lub PKS w Augustowie.

 

5 dzień

Ujście Blizny-Uroczysko Powstańce 19 km

czas plynięcia około 7 godziny, wpływając w rzekę Bliznę płyniemy pod niewidoczny prąd. Jest to dzika rzeka z naturalnymi przeszkodami - powalone drzewa,tamy. rzeka jest wąska i dość głęboka. Znajduje się na niej kilka mostków w okolicy miejscowości Strękowizna. Ten odcinek Blizny wiedzie przez tereny bagienne i Puszczę Augustowską tj.lasy świerkowo-sosnowe z domieszką drzew liściastych. Biwak możemy rozbić na niewielkiej polance obok pomnika upamiętniającego Powstanie Styczniowe.

 

6 dzien

Uroczysko Powstańce- miejscowoćś Ateny 9 km

czas płynięcia ok 4,5 godziny, rzeka robi sie płytka z piaszczystym dnem lecz zarazem staje się malownicza, w niektórych momentach trzeba przeciągać kajaki. Mimo to rzeka jest wspaniałym miejscem obcowania z naturą dla niezbyt wymagających osób. Wpływamy w jezioro Blizno i kierujemy się do oddalonej ok. 1,5 km plaży w miejscowości Ateny na lewym brzegu. 

Jesteśmy na miejscu!!!

 

widok rzeki rospuda

 

splyw rzeka rospuda

 

kajaki na rospudzie

      interpolacja liniowa online
      sie encyklopedia internetowa słowniki online interpolację liniową stosuje się przy małej długości przedziału a b dla tego hasła nie
    • bl2.ru